Fryderyki 2018 rozdane!

Fryderyki1

We wtorek 24 kwietnia w Teatrze Polskim rozdane zostały Fryderyki 2018, czyli najważniejsze nagrody przyznawane przez polską branżę muzyczną. Uroczystą galę rozdania nagród w kategoriach muzyka rozrywkowa i jazz poprowadzili dziennikarze radiowej Trójki, Agnieszka Szydłowska oraz Piotr Metz. Oprawę muzyczną gali przygotował m.in. Kuba Karaś znany z duetu „The Dumplings”.

Dwie statuetki zebrała Daria Zawiałow, autorka płyty „A kysz!”, która zwyciężyła w kategoriach „Fonograficzny Debiut Roku” oraz „Album Roku Alternatywa”. Bardzo kibicowałam Darii i po cichu liczyłam także na jej wygraną w kategoriach „Piosenka Roku” oraz „Teledysk Roku”. Najlepszą piosenką okazał się ostatecznie utwór Korteza „Dobry Moment”, zaś statuetka za najlepszy teledysk powędrowała do Jazz Bandu Młynarski-Masecki za „Abduł Bey”.

Triumfowały także siostry Przybysz. Płyta Pauliny Przybysz „Chodź Tu” została nagrodzona w kategorii „ Album Roku Elektronika”, zaś „Światło nocne” Natalii Przybysz w kategorii „Album Roku Pop”. Odbierając nagrodę, Natalia Przybysz była zaskoczona, że jej muzyka zaliczana jest do gatunku pop. Sama przyznała jednak ze sceny, że nagroda cieszy ją ogromnie, gdyż płyta nie zyskała dużej popularności wśród publiczności ze względu na jej „eksperymenty z prawdą”. Laureatami Fryderyków został również zawieszony obecnie zespół Hey za płytę „CDN” (w kategorii „Album Roku Rock”).

Złote Fryderyki powędrowały do Andrzeja Dąbrowskiego (muzyka jazzowa), wybitnej dyrygentki Agnieszki Duczmal (muzyka poważna) oraz pośmiertnie do Zbigniewa Wodeckiego (muzyka rozrywkowa). Statuetkę w imieniu zmarłego muzyka odebrała jego wzruszona córka, Katarzyna Wodecka.

Pełną listę nagrodzonych możecie znaleźć tutaj: Fryderyki 2018

Całą galę rozdania nagród oglądałam z dużymi wypiekami na twarzy (warto wspomnieć, że po raz pierwszy gala była transmitowana w Internecie). Świetne występy, m.in. rozpoczynający duet Darii Zawiałow i Krzysztofa Zalewskiego oraz genialnie wykonanie „Total Błękit” Natalii Nykiel i Tulii, nadały artystyczny wymiar całemu wieczorowi. Osobiście zabrakło mi jedynie nagrody dla debiutującej w 2018 roku Rosalie. za jej świetną płytę „Flashback”. R&B w jej wydaniu jest czymś naprawdę nowym na polskiej scenie muzycznej. Nie odbierając oczywiście niczego Darii Zawiałow, której statuetka za najlepszy debiut także się należy! Szkoda, że nie można przyznać dwóch  równoległych nagród w jednej kategorii… . Tegoroczni debiutanci naprawdę pokazali wysoką klasę.

Cały poziom Fryderyków uważam za bardzo wysoki, a nagrodzonych i nominowanych artystów godnych polecenia. Warto słuchać polskiej muzyki 🙂

Wera

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: