„Spod zamarzniętych powiek”– opowieść o sile i pasji do życia

bielecki_photo.jpg

Wydarzeniami spod Nanga Parbat, dziewiątego pod względem wysokości szczytu świata, z zimy 2018 roku żyła cała Polska. Dokładnie 25 stycznia polsko-francuski duet, Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol, po kilku latach ciężkich prób dokonał drugiego zimowego wejścia na szczyt „Nagiej Góry”. Wielki sportowy sukces zakończył się jednak ludzką tragedią – Tomasz Mackiewicz nie zdołał zejść ze szczytu z powodu choroby wysokościowej. Będącą w ciężkim stanie Revol udało się zaś uratować przez Denisa Urubkę i Adama Bieleckiego, którzy na akcję ratunkową przybyli z trwającej wtedy polskiej zimowej wyprawy na K2.

Przed tegoroczną akcją na Nanga Parbat nie interesowałam się szczególnie himalaizmem, a sama ówczesna wyprawa na K2, tak medialnie promowana, także nie skupiła mojej większej uwagi. Oczywiście słyszałam o Adamie Bieleckim, obejrzałam kilka wywiadów z jego udziałem, ale o himalaizmie wiedziałam ogólnie dosyć mało. Wydarzenia ze stycznia sprawiły jednak, że postanowiłam zgłębić ten temat bardziej – oczywiście czysto teoretycznie.

Podczas mojej ostatniej wizyty w Polsce w końcu kupiłam książkę „Spod zamarzniętych powiek” – napisaną wspólnie z Dominikiem Szczepańskim historię Adama Bieleckiego o jego życiu wśród gór. Swoją opowieść Bielecki zaczyna od wędrówki na szczyt Gaszerbrum I (zakończoną pierwszym zimowym zdobyciem szczytu), by dalej opowiedzieć o swoim dzieciństwie w Tychach, pierwszych wyjazdach na wspinaczkę, trudnościach, by zostać profesjonalnym himalaistą, aż po wielkie sportowe sukcesy. Bielecki jest dziś jednym z najlepszych światowych himalaistów, w tym pierwszym zdobywcą dwóch ośmiotysięczników zimą (wspomnianego już Gaszerbum I w 2012 roku oraz Broad Peak w 2013 roku). Oprócz tego stawał na szczycie ośmiotysięczników jeszcze dwukrotnie (na Makalu w 2011 roku oraz K2 w 2012). Jest też liderem wielu wypraw górskich i zagorzałym biegaczem.

Ponad 400-stronicową książkę Bieleckiego i Szczepańskiego przeczytałam prawie jednym tchem i trudno było mi się od niej oderwać. Historia Bieleckiego to nie tylko opowieść o wspinaniu i nadludzkim fizycznym wysiłku, ale i ludzkiej przyjaźni, odpowiedzialności, pasji do życia i gór, determinacji, sile walki i radości. Himalaista opowiada jednocześnie także o ryzyku, rozczarowaniu, tragedii i śmierci, tak nierozerwalnie związanymi z górami. Bielecki nie boi się pisać o tym, co trudne: wspomina m.in. słynną zimową wyprawę na Broad Peak, podczas której podczas zejścia ze szczytu zginęli Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Po powrocie do Polski Bielecki przez wielu został publicznie oskarżony o ich śmierć, a sama organizacja wyprawy wzbudziła wiele kontrowersji.

„Spod zamarzniętych powiek” bardzo poszerzyło moją wiedzę na temat himalaizmu i warunków, jakie panują w najwyższych górach świata. Po przeczytaniu książki tym bardziej dziwię się tym, którzy potrafią wydać bezwzględne opinie na temat rzekomego egoizmu i nieodpowiedzialności wspinaczy. Warto dodać, że całą opowieść Bieleckiego pięknie dopełniają zdjęcia, świadectwa z wypraw wspinacza z różnych zakątków świata.

Siła i pasja Bieleckiego są moim zdaniem wielką inspiracją, by podążać za swoim powołaniem i nie poddawać się, bez względu na to, czy jesteśmy na wysokości 8000 czy 100 m. n.p.m.

A co Wy uważacie na temat książki? Czytaliście? Czekamy na Wasze komentarze!

Weronika

 

Adam Bielecki i Dominik Szczepański

„Spod zamarzniętych powiek”

Wydawnictwo Agora, Warszawa 2017

Reklamy

Jedna myśl na temat “„Spod zamarzniętych powiek”– opowieść o sile i pasji do życia

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: