W poszukiwaniu nieuchwytnego – „Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii” Sy Montgomery

inia

Książkę Sy Montgomery dostałam w prezencie dobrych kilka miesięcy temu, ale dopiero w te wakacje nadszedł dla mnie w końcu czas, żeby po nią sięgnąć. Lipcowy upał w Brukseli sprawił, że zaszyłam się w poszukiwaniu chłodu z książką, a zapowiadana na tylnej okładce atmosfera Amazonii stała się dla mnie inspirującym sposobem spędzenia kilkunastu letnich wieczorów.

Sy Montgomery, dziennikarka, pisarka, przyrodniczka i podróżniczka, zaprasza w swojej książce na wyprawę do przebogatej w cuda natury Amazonii, by tam poznać bliżej inie, zwane także boto, czyli tytułowe różowe delfiny. Aby zbadać te tajemnicze i trudne do zobaczenia ssaki wodne, Montgomery odwiedza rezerwaty natury, przeprawia się kanu przez liczne rzeki, jeziora, a nawet wspina się po wysokich i pokrytych trującymi mrówkami drzewach.

Pisarka przedstawia w swojej książce liczne gatunki zwierząt i roślin napotkane w trakcie swojej wyprawy, w których istnienie aż trudno czasem uwierzyć. Oprócz opisu tytułowych inii podróżniczka skupia się także na m.in. manatach oraz innych gatunkach, którym niedaleko jest do ich pierwotnych przodków. Szczególnie zaciekawiły mnie historie autorki o rybach: tych pokrytych pancerzami, rybach zakładających swoje gniazda na drzewach czy tych gatunkach, które potrafią zjeść nawet młode leniwce.

To, co bardzo spodobało mi się w książce Montgomery, to podejście autorki do przyrody Amazonii. Pisarka zachwyca się tamtejszą naturą i dostrzega jej nieprzeciętne i dziewicze piękno, jednocześnie nie romantyzując jej. Podróżniczka ukazuje także okrucieństwo Amazonii, gdzie każdy gatunek (w tym ludzie) musi codziennie walczyć o przetrwanie, a życie i piękno nieustannie zderzają się ze śmiercią i strachem.

Opowieść Montgomery o podróży do Amazonii i poszukiwaniu różowych delfinów łączy w sobie współczesną naukę, potwierdzoną licznymi badaniami, z legendami i historiami miejscowej ludności oraz starożytnymi mitami. I właśnie to wydaje mi się najcenniejszą zaletą tej książki. Autorka, choć powołuje się na publikacje i obserwacje wielu naukowców, to z wielkim szacunkiem odnosi się również do opowieści miejscowej ludności i szamanów oraz ich kontaktu z lokalną przyrodą, bez względu na to, jak absurdalne mogą się one wydawać dla osób z zewnątrz.

Montgomery nie boi się także zadawać trudnych pytań, szczególnie tych dotyczących ekologii i pomocy zagrożonej przyrodzie Amazonii. Kwestie tego, jak dbać o dziewiczą naturę tego regionu, z jednoczesnym poszanowaniem miejscowych i ich tradycji, to jedno z głównych problemów badawczych postawionych w książce.

Na koniec warto dodać, iż, podobnie jak inne pozycje z serii EKO Wydawnictwa Marginesy, książka Montgomery jest naprawdę pięknie wydana i aż miło się ją czyta. Szkoda jedynie, że wszystkie zdjęcia i ryciny są czarno-białe, co z pewnością niweluje efekt opowieści o kolorowej przyrodzie Amazonii.

Ale od czego w końcu jest wyobraźnia 🙂

Weronika

Sy Montgomery

„Podróż różowych delfinów. Wprawa do Amazonii”

Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2016

Reklamy

Jedna myśl na temat “W poszukiwaniu nieuchwytnego – „Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii” Sy Montgomery

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: